نحوۀ انتقال آدرس های IP و شماره های سیستم خودمختار

From RIPE NCC Translated
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page How to Transfer IP Addresses and ASNs and the translation is 100% complete.
Other languages:
English • ‎Türkçe • ‎español • ‎italiano • ‎русский • ‎العربية • ‎فارسی

پس زمینه

ما انتقال منابع شمارۀ اینترنت بین شبکه‌ها را مجاز و اجرا میکنیم. انتقال منبع، مالکیت این منابع را از طرف A به طرف گیرنده B تغییر میدهد. LIR ها و End Users آدرس‌های IP و ASNs را در منطقه خدمات ما منتقل کرده میتوانند. همه انتقالات رایگان میباشند.

سناریوهای ذیل انتقال ممکن است:

 • از LIR به ثبت LIR
 • از کاربر نهایی به کاربر نهایی
 • از LIR به End User و برعکس آن


انواع منابع قابل انتقال

IPv4 Allocation IPv4 PI IPv6 Allocation IPv6 PI 16-bit ASN 32-bit ASN
RIPE NCC membership required yes no yes no no no
Can be sponsored no yes no yes yes yes
Transfer restriction yes yes no no yes no
Minimum transfer size - - /32 /48 - -

آدرس های IPv4 و ASN های 16 بیت فقط 24 ماه پس از دریافت توسط دارنده منبع قابل انتقال استند.  


ارسال درخواست انتقال

LIR که منابع خود را ارائه میکند باید از طریق LIR Portal خود (در زیر "منابع" -> "درخواست انتقال") با کلیک بر روی دکمه زیر درخواست انتقال دهد.

باید معلومات مورد نیاز را پر کنید و منابع را که میخواهید انتقال دهید، انتخاب کنید.

معلومات که نیاز دارید:

 • سند اخیر ثبت شرکت از طرفین
 • A Transfer Agreement امضا شده توسط هر دو طرف. این توافقنامه باید توسط نمایندگانی امضا شود که از نظر قانونی مجاز به امضای/عمل از طرف سازمان های مربوطه خود استند
 • اسنادی که ثابت میکند امضا کنندگان از نظر قانونی مجاز به امضاء از طرف سازمان خود استند (این مورد معمولاً در سند ثبت شرکت قابل مشاهده میباشد)
 • اگر طرف دریافت کننده کاربر نهایی باشد، به نیز نیاز داریم. توافقنامه درخواست و نگهداری، قرارداد واگذاری و نگهداری کاربر نهایی امضا شده توسط کاربر نهایی دریافت کننده و LIR حامی

درخواست انتقال


بعد از درخواست انتقال چه اتفاقی می افتد؟

هر دو طرف پیشنهاد دهنده و دریافت کننده تایید اتومات درخواست را دریافت خواهند کرد.

مهم است که طرف گیرنده به این ایمیل پاسخ دهد تا موافقت کند و میخواهد انتقال را ادامه دهد.

در صورت مفقود شدن برخی از جزئیات یا اسناد، RIPE NCC با طرف مربوطه تعقیب خواهد کرد.

در بیشتر موارد، انتقال در ظرف یک یا دو روز کاری انجام میشود. پس از ثبت انتقال به دو طرف اطلاع داده میشود. منابع شماره اینترنتی در RIPE به روز می شود و جزئیات انتقال در وب سایت ما نشر میشود.


نقل و انتقالات بین مناطق - نقل و انتقالات بین RIR

همچنین می توانید منابع شماره اینترنت را به شرکت ها یا افراد خارج از منطقه خدمات RIPE NCC انتقال دهید. به این انتقالات بین RIR می گویند. توجه به این نکته مهم است که هر RIR چارچوب پالیسی منحصر به فرد خود را دارد، به این معنی که شرایط مختلف تطبیق شده میتواند. پالیسی های مربوطه هر RIR تا زمانیکه انتقال بین RIR تکمیل شود اعمال خواهد شد.

در اینجا RIRهایی که امکان انتقال بین RIR را می دهند و پالیسی های آنها آمده است:

نقل و انتقالات بین RIR باید قبل از پردازش توسط RIPE NCC و RIR دیگر تأیید شود.


کدام منابع را انتقال داده میتوان؟

از آنجا که هر RIR چارچوب پالیسی خاص خود را دارد، از نظر اینکه چه نوع منابعی میتواند بین RIR ها منتقل شود، تفاوت هایی وجود دارد. جدول ذیل این موضوع را با جزئیات مفصل نشان میدهد.

AFRINIC در حال حاضر یک پالیسی بین RIR ندارد. این بدان معناست که هیچ گونه منبعی را نمیتوان به/از این منطقه منتقل کرد.

RIPE NCC IPv4, ASNs (شامل میراث) ARIN
RIPE NCC IPv4, ASNs (شامل میراث) APNIC
RIPE NCC IPv4 (شامل میراث) LACNIC

هنگامی که منابع از یک RIR به RIPE NCC منتقل میشوند، وضعیت آنها را به همراه طرف دریافت کننده تعیین میکنیم. منابع با وضعیت [میراث] می توانند این وضعیت را حفظ کنند.


چه کسی می تواند درخواست انتقال بین RIR کند؟

از RIPE NCC به RIR دیگر

اعضای RIPE NCC (LIRs)، [End Users] از طریق LIR حامی خود، و [دارندگان Legacy می‌توانند با ارسال ایمیل به inter-rir@ripe.net درخواست انتقال کنند.


از RIR دیگر به RIPE NCC

هر دارنده منبع با یک RIR.


درخواست انتقال بین RIR

""انتقالات از RIPE NCC به RIR دیگر""

طرف انتقال دهنده باید را تکمیل کند. template rir-transfer-template inter-RIR transfer و یک ایمیل با درخواست آنها به inter-rir@ripe.net ارسال کنید

آنچه شما نیاز دارید:

 • اوراق ثبت اخیر صادر شده توسط مقامات ملی مربوطه برای طرف در منطقه خدمات RIPE NCC
 •  درخواست انتقال، امضا شده توسط مدیر شرکتی که قانوناً مجاز است از طرف در منطقه خدمات RIPE NCC امضا کند/عمل کند.
 • برای منابع قدیمی بدون رابطه قراردادی با RIPE NCC یا LIR حامی، طرف انتقال دهنده باید این معلومات قرارداد را confirmation letter در عوض، با امضای مدیر شرکت که از نظر قانونی مجاز است از طرف در منطقه خدمات RIPE NCC امضا کند/عمل کند

همچنین باید به ما در انجام اقدامات لازم برای تکمیل به‌روزرسانی کمک کنید - مانند به‌روزرسانی یا حذف اشیاء RIPE Database.

پس از درخواست انتقال چه اتفاقی می افتد؟

بعد از دریافت ایمیل با مدارک حمایتی، ارزیابی درخواست شما را آغاز خواهیم کرد. پس از تایید درخواست شما، ما به RIR دریافت کننده اطلاع خواهیم داد، که ارزیابی خود را آغاز کرده و برای تکمیل انتقال با طرف گیرنده تماس خواهد گرفت.

هنگامی که درخواست انتقال توسط RIR دیگر تأیید شد، هر دو RIR اپدیت رجیستری خود در تاریخ مشخص ادامه خواهید داد. در آن تاریخ، به‌روزرسانی‌ها را در RIPE Database انجام خواهیم داد.


انتقال از RIR دیگر به RIPE NCC

RIPE NCC تنها زمانی منابع را ثبت می کند که شبکه ای که از آنها استفاده می کند حداقل یک عنصر فعال در منطقه خدمات RIPE NCC داشته باشد. این با عملکرد فعلی فقط تخصیص یا تخصیص منابع برای استفاده در منطقه خدمات ما سازگار است.

اگر طرف دریافت کننده رابطه قراردادی با RIPE NCC نداشته باشد، باید قبل از ارزیابی ما از درخواست انتقال، یک رابطه قراردادی ایجاد کند. در مورد منابع مستقل یا [منابع قدیمی]، ممکن است به جای آن از LIR کمکی استفاده شود. لطفاً توجه داشته باشید که یک قرارداد قراردادی برای منابع قدیمی مورد نیاز نیست.

انتقال بین RIR باید در منطقه خدمات مبدا شروع شود. درخواست باید از طریق کانال ارتباطی RIR مربوطه ارسال شود. RIR مبدا درخواست را ارزیابی می کند و پس از تایید با RIPE NCC تماس می گیرد.

سپس با طرف دریافت کننده تماس می گیریم و بررسی های لازم را انجام می دهیم.

آنچه شما نیاز دارید:

 • اوراق ثبت اخیر صادر شده توسط مقامات ملی مربوطه برای طرف در منطقه خدمات RIPE NCC
 • confirmation letter برای درخواست انتقال امضا شده توسط مدیر شرکتی که قانوناً مجاز است از طرف در منطقه خدمات RIPE NCC امضا کند/عمل کند.
 • برای IPv4: وضعیت مورد نظر آدرس های IPv4
 • برای منابع قدیمی که در آن طرف دریافت کننده تصمیم می گیرد با RIPE NCC یا LIR حامی ارتباط قراردادی نداشته باشد، این confirmation letter تأیید-انتقال-به-منابع-منابع-منابع-منطقه-خدمات-نقطه-خدمات-بدون-نامه تایید قرارداد باید ارسال شود. در عوض، توسط یک مدیر شرکت امضا شده است که از نظر قانونی مجاز است از طرف در منطقه خدمات RIPE NCC امضا کند/عمل کند.
 • (در صورت لزوم) End User Assignment Agreement
 • (در صورت لزوم) Legacy Agreement
 • برای نقل و انتقالات از ARIN، گیرنده باید برنامه ای برای استفاده حداقل 50 درصد از منابع منتقل شده در مدت پنج سال به ما ارائه دهد


بعد از درخواست انتقال چه اتفاقی می افتد؟

پس از تایید درخواست انتقال، به RIR دیگر اطلاع خواهیم داد. به همراه RIR دیگر، پس از آن، رجیستری های خود را در یک تاریخ مشخص به روز می کنیم. یک تاییدی برای طرف گیرنده ارسال میشود.

در آن تاریخ، به‌روزرسانی‌هایی را در RIPE Database انجام می‌دهیم (مثلاً ایجاد اشیاء منبع) و به طرف دریافت‌کننده یا LIR حامی آن‌ها اطلاع می‌دهیم.

انتقال بین RIR نسبت به نقل و انتقالات معمولی به کار بیشتری نیاز دارد. هماهنگی با RIR در مناطق زمانی مختلف برای اطمینان از انطباق با سیاست های مربوطه در هر دو منطقه مورد نیاز است. برای اطمینان از ثبت صحیح، به روز رسانی های ثبت RIR نیز باید همگام شوند. به همین دلیل، پردازش انتقال بین RIR بیشتر از انتقال در منطقه خدمات RIPE NCC طول خواهد کشید.

اگر سؤالی در رابطه با انتقال بین RIR دارید که در اینجا پاسخ داده نشده است، می توانید با ما در inter-rir@ripe.net تماس بگیرید.