RIPE NCC نحوۀ ادارۀ

From RIPE NCC Translated
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page How the RIPE NCC is Run and the translation is 100% complete.
Other languages:
English • ‎Türkçe • ‎español • ‎italiano • ‎русский • ‎العربية • ‎فارسی
چیست؟ RIPE NCC

[RIPE NCC] یک سازمان مستقل، غیرانتفاعی و عضومحور واقع در آمستردام هلند است. این سازمان همچنین یک مؤسسۀ ثبت اینترنت منطقه‌ای و دبیرخانۀ جامعه [RIPE] است و هماهنگی‌های فنی لازم را در زمینۀ اینترنت انجام می‌دهد. این سازمان در سال 1992 تشکیل شد و در حال حاضر بیش از 20,000 عضو در 76 کشور جهان در منطقۀ مشمول خدماتمان دارد.

[RIPE NCC] به‌عنوان مؤسسۀ ثبت اینترنت منطقه‌ای (RIR) در اروپا، خاورمیانه و بخش‌هایی از آسیای مرکزی، وظیفۀ واگذاری اعداد در اینترنت مانند فضای آدرس [IPv4] و [IPv6] و [شماره‌های سامانۀ خودمختار] (ASNها) را به اعضای خود دارد. همچنین، این سازمان خدمات دیگری را در زمینۀ هماهنگی‌های فنی اینترنت ارائه می‌کند.

[RIPE NCC] سازمانی باز و شفاف و بی‌طرف است. این سازمان هیچ‌گونه منافع یا نفوذ تجاری ندارد و همانند سازمانی پایین به بالا و خودمختار فعالیت می‌کند. این سازمان جزو مؤسسات عضومحور است. یعنی، خط‌مشی‌ها و روش‌های حاکم بر نحوۀ ادارۀ RIPE NCC توسط اعضا و جامعۀ RIPE پیشنهاد، بررسی و پذیرفته می‌شود.


سازمان عضومحور چیست؟

سازمان عضومحور هرگونه سازمانی است که اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند، معمولاً با پرداخت حق عضویت، در آن عضو شوند. سازمان‌های عضومحور معمولاً هدفی روشن دارند که برای حصول آن و پیشرفت در آن زمینه تلاش می‌کنند. این سازمان ساختاری دولایه‌ای دارد که در آن هیأت اجرایی توسط اعضای معمولی انتخاب می‌شود و در برابر آنها پاسخگو است.


عضویت در RIPE NCC

«حقوق و مسئولیت‌ها»

هر کسی می‌تواند عضو RIPE NCC شود. ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی (ISP)، سازمان‌های مخابراتی، شرکت‌ها، مؤسسات دانشگاهی و نهادهای دولتی اغلب اعضای این سازمان را تشکیل می‌دهند. اعضا منابع شماره‌های اینترنت دریافتی از [RIPE NCC] را در سطح محلی مدیریت و توزیع می‌کنند.

هر کسی بر اساس فرآیند مربوطه می‌تواند عضو سازمان شود و با پرداخت حق عضویت می‌تواند به تمام خدمات اعضا دسترسی داشته باشد.

اعضا همچنین مسئول درج اطلاعات دقیق در حساب‌هایشان هستند. از اعضا انتظار می‌رود که همیشه از خط‌مشی‌های RIPE و روش‌های RIPE NCC پیروی کنند و همچنین موظفند که از منابع اینترنتی که در اختیارشان قرار داده می‌شود محافظت کنند. همچنین، اعضا نقش فعالی در ادارۀ سازمانشان دارند و به ادارۀ خوب آن کمک می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند از بحث‌ها و فرآیندهایی که بر عضویت تأثیر می‌گذارند باخبر باشند. \

«تصمیم‌گیری»

اعضای [RIPE NCC] و جامعۀ [RIPE] تمام فعالیت‌ها و خدمات [RIPE NCC] را به وضوح تعریف، بررسی و ارزیابی می‌کنند.

«نشست‌های عمومی (GM)» \

[نشست عمومی RIPE NCC] (GM) مجمعی است که در آن اعضا می‌توانند عملیات‌ها و فعالیت‌های [RIPE NCC] را بررسی کنند و بازخوردشان را در میان بگذارند. در صورتی که عضو این سازمان هستید، حق حضور در نشست عمومی، رأی به مصوبه‌ها و رأی در مورد انتخاب اعضا برای هیأت اجرایی را دارید.

اعضا نظر و تصمیمشان را دربارۀ مسائل حیاتی مانند زیر بیان می‌کنند:

«بهار- انتخابات اعضای هیأت اجرایی و طرح اشتراک»

اعضا دربارۀ طرح اشتراکی رأی می‌دهند که اعضا موظفند بابت ثبت‌نام و عضویت سالانه پرداخت کنند. همچنین، اعضا اعضای هیأت اجرایی را در طی انتخابات سالانه انتخاب می‌کنند تا اعضای هیأت اجرایی مشخص شوند.

«پاییز - برنامۀ فعالیت‌ها و بودجه»

هر سال، RIPE NCC فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده برای سال آینده را در پیش‌نویس برنامۀ فعالیت‌ها و بودجۀ پیشنهادی تعیین می‌کند. معمولاً در نشست عمومی پاییز، اعضا نظرشان را دربارۀ این برنامه بیان می‌کنند.


هیأت اجرایی

هیأت اجرایی مسئولیت کلی نظارت بر کار [RIPE NCC] را بر عهده دارد. در زمینۀ نظارت بر عملیات‌های روزمره، مسئولیت‌های فراوانی بر عهدۀ مدیریت [RIPE NCC] است. سمت عضو هیأت اجرایی سمتی بسیار مهم در ساختار حاکمیت شرکتی [RIPE NCC] است و اعضای هیأت اجرایی در قبال عضویت [RIPE NCC] کاملاً مسئول هستند.

هیأت اجرایی شامل رئیس، خزانه‌دار، منشی و چهار عضو دیگر است. مدت خدمت اعضای هیأت اجرایی سه سال است و وظایفی مانند موارد زیر را بر عهده دارند:

  • نمایندگی اعضا و مشورت به مدیر ارشد [RIPE NCC]
  • مسئولیت در قابل شرایط مالی کلی [RIPE NCC] و نگهداری سوابقی که امکان ارزیابی شرایط مالی فعلی سازمان را در هر لحظه فراهم می‌کند
  • تأیید برنامۀ فعالیت‌ها و بودجۀ RIPE NCC
  • انتصاب مدیریت RIPE NCC
  • درخواست برگزاری نشست‌های عمومی RIPE NCC

اعضا می‌توانند در نشست عمومی بهار، نمایندگان خود را برای عضویت در هیأت اجرایی انتخاب کنند. وقتی دورۀ سه سالۀ خدمت یکی از اعضای اجرایی تمام می‌شود، برای انتخاب عضو جدید انتخابات برگزار خواهد شد. سپس، [RIPE NCC] فهرست نامزدها را از اعضا دریافت می‌کند. در صورت موافقت کتبی پنج عضو [RIPE NCC]، هر کسی می‌تواند عضو هیأت اجرایی شود. لازم نیست که اعضای هیأت اجرایی عضو [RIPE NCC] باشند.

به نفع [RIPE NCC] و اعضای این سازمان است که اعضای هیأت اجرایی RIPE NCC از تنوع جنسیتی، مجموعه مهارت‌ها، پیشینۀ صنعتی و تنوع جغرافیایی لازم بهره‌مند باشند. [RIPE NCC] و هیأت اجرایی آن از تمام کسانی که علاقه‌مند به توسعۀ موفق [RIPE NCC] هستند، دعوت می‌کند در انتخابات هیأت مدیره شرکت کنند. \

می‌توانید در بخش نشست عمومی RIPE NCC website، اطلاعات بیشتری را دربارۀ هیأت اجرایی و انتخابات هیأت اجرایی کسب کنید.