Faturalandırma, Ücretler ve Ödemeler

From RIPE NCC Translated
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Billing, Fees and Payments and the translation is 100% complete.
Other languages:
English • ‎Türkçe • ‎español • ‎italiano • ‎русский • ‎العربية • ‎فارسی

Üyelik Ücretleri

Üyeler, her bir [Local Internet Registry] (LIR) hesabı için yıllık üyelik ücreti ile tek sefere mahsus kayıt ücreti öder.

  • Güncel kayıt ücreti 1.000 €’dur
  • yılı üyelik ücreti 1.550 €’dur
  • Üyeler ayrıca her bir [independent assignment] veya [legacy resource] için 50 € öder

Üyelik ücreti güncel RIPE NCC Ücretlendirme Tarifesine, dayanmakta olup bu tarife her yıl RIPE NCC Genel Kurulu’nda üyeler tarafından oylanarak belirlenmektedir.


Kayıt ücreti

Yeni üyelik kaydı yaptırdığınızda ya da yeni bir LIR hesabı açtırdığınızda, kayıt ücretini ödemeniz için tarafinıza bir fatura gönderilir. Fatura, e-posta yoluyla PDF dosyası halinde iletilir. Yeni üyelikler ve LIR hesapları, ödeme ve imzalanmiş servis sözleşmesi [Standard Service Agreement] tarafımıza ulaştıktan sonra aktif hale gelir.

Ödeme vadesinin gecikmesi halinde size iki kez hatırlatma bildirimi (30. günde ve 60. günde) gönderilir ve başvurunuzdan 90 gün sonra ödemenizin alınmamasi halinde başvurunuz iptal edilir.


Yıllık üyelik ücretleri

RIPE NCC üyeleri, her bir LIR hesabı için yıllık üyelik ücreti öder. Ücret, tüm yıl için ilgili senenin başinda tahsil edilir. Yıl içinde gerçekleşen üyelikler için üyelik ücreti, başvurunun yıl içinde gönderildiği zamana göre her üç aylık dönem için orantılandırılarak tahsil edilir.


[Legacy Internet Resource Holders]

[Legacy Resource Holders] yeni Internet sayısal kaynaği (IP adres bloğu & AS numarası) talep etmediği sürece herhangi bir kayıt ücreti ödemez.[Legacy Resource Holders] üye olduktan sonra IP adresi ve AS numarası talep etmesi durumunda 1.000 € kayıt ücreti ödeyecektir.

Ayrıca [Legacy Resource Holders] diğer üyelerle aynı şekilde yıllık üyelik ücreti öder.


Internet Sayısal Kaynak Ücretleri

Bağımsız [assignment] veya [legacy resource] başına 50 € ücret uygulanır. [AS Numbers] bu ücretin dışındadır.

Bu ücret kapsamında yer alan kaynaklar aşağıda listelenmektedir:

  • IPv4 ve IPv6 [PI assignments]
  • [Anycast assignments]
  • IPv4 ve IPv6 [IXP assignments]
  • Sponsor LIR aracılıği ile gerçekleştirilen legacy IPv4 adres kayıtları

Aynı gün, aynı üye icin gerçekleştirilen birden fazla PI IPv4 ve PI IPv6 adres atamaları [assignments] için tek seferlik 50 € ücret uygulanacaktır.


Kaynakların transfer edilmesi

Kaynaklarınızı transfer etmeden önce tüm LIR hesaplarınız için yıllık üyelik ücretinin tamamının ödenmiş olması gerekmektedir.


Ödemeler

Ödeme nasıl yapılır?

Yıllık faturalar, üyelere e-posta yoluyla gönderilir. Üyeler, fatura tarihinden itibaren 30 gün içerisinde RIPE NCC’ye ödeme yapmalıdır. Ödeme tam ve Euro olarak yapılmalıdır. Banka havalesi, kredi kartı ve banka kartı veya online ödeme yoluyla ödeme yapabilirsiniz. Çek kabul edilmedigini belirtmek isteriz.


Şu şekilde ödeme yapabilirsiniz:
Banka havalesi

Lütfen açıklama kısmına LIR numaranızı ve fatura numaranızı yazınız. Banka havalelerinin gerçekleşmesi bir haftayı bulabilir.

Online ödemeler

Faturanızda size özel bir ödeme URL’si bulunmaktadır. Bu URL, sizi ödeme yöntemini seçerek işleminizi tamamlayabilleceginiz ödeme ekranına yönlendirir. RIPE NCC online ödemeler için, üçüncü şahıslar , Adyen, ile çalışmaktadır.

Kredi kartı ve banka kartı

Kredi kartı ödemelerinin gerçekleşmesi genellikle bir iş günü sürmektedir

PayPal

Faturanızı ayrıca PayPal hesabıyla da ödeyebilirsiniz.


Ödeme Durumu

LIR hesaplarınızın ayrıntılarını ve faturalarınızın ödeme durumunu [‘My LIR’] hesabınızda görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, her bir faturadaki özel güvenli ödeme bağlantısına erişerek ödemenizin alınıp alınmadığını kontrol edebilirsiniz.

Ödeme yapmanızın ardından Portal’daki hesabınızda faturanın ödenmediği görülüyorsa, bunun nedeni ödeme açıklamasının eksik veya net olmaması nedeniyle ödemenizin neye ait olduğunu tespit edemememiz olabilir. Bu yüzden, ödeme açıklamasında mutlaka müşteri ve fatura numaralarınızı belirtmelisiniz.

Her türlü endişeyi gidermek için daima RIPE NCC faturalandırma bölümüne billing@ripe.net adresi üzerinden e-posta yoluyla fatura numaraniz ile tüm ilgili ödeme ayrıntılarını (banka hesap sahibi hesap numarası, banka hesap sahibi adı, işlem referansı, havale tarihi ve havale edilen miktar) gönderiniz.


Ödeme yapmazsam ne olur?

Üyelerin, fatura tarihinden itibaren 30 gün içerisinde RIPE NCC’ye ödeme yapması gerekmektedir.

Ödemenin yapılmaması halinde uygulanacak yaptırımlar asağıdaki zaman çizelgesinde belirtilmektedir:

Fatura tarihinden 30 gün sonra Ödeme vadesi
Fatura tarihinden 60 gün sonra İsteklerin onaylanmaması
Fatura tarihinden 90 gün sonra Hizmetin askıya alınması
Fatura tarihinden 120 gün sonra [Standard Service Agreement] sonlandırılır ve üyelerin sahip olduğu tüm LIR hesapları kapatılır

Faturalar, fatura tarihinden itibaren 120 gün içinde ödenmediği takdirde [Standard Service Agreement] fesih ve LIR hesabınızı kapatma sürecini başlatırız. Böylece aynı zamanda kayıt silme prosedürü başlar.

Feshedilen [Standard Service Agreement], RIPE NCC’nin yazılı onay vermesi, 1.000 € kayıt ücretinin ödenmesi ve üyeye ait tüm LIR hesaplarına ilişkin ödenmemiş faturaların ödenmesi halinde tekrar etkinleştirilebilir.


Ödeme bilgilerinizin değiştirilmesi

Hesabınıza iliskin fatura adresinin değişmesi* ya da fatura bilgileri için yeni bir kontağinizin olmasi durumunda lütfen LIR Portal’daki Fatura Bilgileri sayfasını kullanınız.


Şunları değiştirebilirsiniz:
  • Fatura adresi
  • E-posta adresi
  • Fatura referansı (örneğin satın alma sipariş numaranız)

* Faturanızda kurum adını değiştirmenizin, LIR hesabından yeni kurumun sorumlu olacağı anlamına gelmeyeceğine lütfen dikkat ediniz. Sorumluluk daima [Standard Service Agreement]’ni imzalayan tüzel kuruluş veya gerçek şahsa aittir.


Hesabın kapatılması

RIPE NCC mali yılı içinde LIR hesaplarınızdan bir veya birkaçını kapatmak isterseniz, LIR hesaplarınıza ilişkin hizmet bedelinin tamamının ödenmiş olması gerekmektedir. Hizmet ücretinin tamamı önceden ödenmişse, orantılandırma yoluyla geri ödeme yapılmaz.


Üyeliğinizin İptali

RIPE NCC mali yılında üyeliğinizi sonlandırdığınızda, o yıla ilişkin ücret yine de tümüyle ödenmelidir.

Yıllık ücret geri alınamaz. Üyeliğinizi iptal ederseniz size geri ödeme yapılmayacaktır.